Bóg jest z tobą nie tylko wtedy, kiedy Go czujesz, ale jest zawsze.
(bł. Marcelina Darowska)Praca nie ma być celem życia, ale drogą do celu... środkiem zbawienia.
(bł. Marcelina Darowska)


Wielki Bóg, Nieogarniony w Majestacie, Nieobjęty w Chwale - ukochał nas, stworzył do miłości i powołuje do Miłości.
(bł. Marcelina Darowska)


Bóg nie zawiedzie, ale koniecznie da wszystko - i tyle, i tak - co, ile i jak potrzeba, tylko ufajmy Mu zupełnie.
(bł. Marcelina Darowska)

w obrazach

Duchowość

 • Rekolekcje wielkanocne 2012
  Tuż po Świętach Wielkiej Nocy odbyły się długo oczekiwane rekole...
 • RCS w Krakowie
  W dniach 25-28 stycznia wspólnota Ruchu Czystych Serc działająca w...
 • Pielgrzymkowy szlak
  S. Bogna, Monika Dudzińska i Gabrysia Halczak z klasy IIg wzięły u...
zobacz całą listę >>

Formacja duchowa

W procesie wychowania młodego człowieka formacja duchowa jest przez nas traktowana priorytetowo. Praca nad rozwijaniem i umacnianiem więzi z Bogiem dokonuje się w naszej szkole na wiele różnych sposobów.


Każdego dnia przed lekcjami spotykamy się w kaplicy na krótkim pacierzu, aby wypraszać dla nas błogosławieństwo Boże na dany dzień. Rozważania i medytacje przygotowują i prowadzą siostry wychowawczynie lub uczennice.


Wiele szkolnych wydarzeń łączy się z Mszą Świętą (studniówka, bal gimnazjalny, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, spotkania opłatkowe). Uczestniczymy wspólnie w Eucharystii także z okazji ważnych świąt w roku liturgicznym, jak również podczas niektórych uroczystości obchodzonych przez siostry. 


Z kolei poprzez różne czuwania modlitewne podkreślamy wagę ważnych momentów w życiu Kościoła, takich jak rozpoczęcie Adwentu, rocznice śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II i inne. 


W okresie Wielkiego Postu w każdy piątek uczestniczymy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Natomiast w maju i czerwcu uczennice mogą się przyłączyć do nabożeństw odprawianych przed siostry. W październiku każda klasa jest zobowiązana do przygotowania i poprowadzenia wspólnego różańca. Przed każdym pierwszym piątkiem miesiąca dziewczęta mają możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.


W naszej szkole działa Ruch Czystych Serc, Oaza, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Koło Misyjne oraz Schola prowadzone przez siostry. Dla chętnych istnieje też możliwość duchowej adopcji dziecka poczętego. Członkinie tych grup spotykają się raz na tydzień, by dzielić się i umacniać swoim doświadczeniem Boga. Oprócz tego, organizujemy wiele wyjazdów o charakterze rekolekcyjno-wypoczynkowym. Co roku odbywają się one w innym miejscu i innym czasie (np. wyjazd latem do Taizé we Francji, do Niemczech, w góry itp.). Mogą w nich uczestniczyć wszyscy chętni.


Szczególne miejsce w programie nauczania zajmuje religia, dla której rezerwujemy 2 godziny lekcyjne tygodniowo. Katechezę prowadzą siostry. W czasie roku szkolnego dziewczęta biorą udział w konkursach wiedzy religijnej oraz licznych spotkaniach, sesjach i wykładach o tej tematyce. Pod koniec roku szkolnego, wszystkie uczennice są zobowiązane do zdania egzaminu z religii.


Jednym z najważniejszych elementów formacji duchowej w naszej szkole są rekolekcje wielkopostne i adwentowe. Organizujemy je w osobnych terminach dla gimnazjum i liceum. W te dni, dziewczęta nie mają zajęć lekcyjnych, lecz biorą udział w konferencjach, spotkaniach w grupach, czuwaniach.  Dokładamy starań, aby rekolekcje były prowadzone przez księży, którzy mają dobry kontakt z młodzieżą (np. o. Rafał Szymkowiak-autor wielu książek o tematyce religijnej dla ludzi młodych, ks. Przemysław Kawecki - duszpasterz młodzieży, dziennikarz, animator wspólnoty "Saruel"). Na początku roku szkolnego organizujemy także jednodniowe rekolekcje ewangelizacyjne dla klas pierwszych. W zależności od potrzeb, istnieje też możliwość zorganizowania dni skupienia w ciągu roku szkolnego. Proponujemy również dni skupienia dla rodziców naszych uczennic. Chętne dziewczęta włączają się w rekolekcje wielkopostne w parafii w Szymanowie, prowadząc spotkania rekolekcyjne z dziećmi i młodzieżą.


Tradycją w naszej szkole są pielgrzymki klas pierwszych oraz klas maturalnych do Sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie. Nasze dziewczęta przyłączają się również rokrocznie do pielgrzymki pieszej na Jasną Górę. Uczennice licznie uczestniczą w spotkaniach młodych organizowanych w całej Polsce jak np. w Lednicy, w Dębowcu, Niepokalanowie.


Trudno jest wymienić wszystkie formy formacji duchowej w naszej szkole. Niektóre z nich na trwałe wpisały się w tradycję placówki, inne podejmowane są w zależności od aktualnych potrzeb, zainteresowań uczennic, jak również od sposobu prowadzenia wychowanek przez siostry wychowawczynie.

Aktualności

 • Fundusze europejskie
  Projekt „Podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia...
 • NIEPODLEGŁA - zapraszamy do konkursu!
  Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości serdecznie zapraszamy ...
 • Wywiadówka
  W najbliższą niedzielę, 15 kwietnia, zapraszamy rodzciów naszych u...
 • She for IT
  Czy pamiętacie Dominikę i Sarę? Wolontariuszki - studentki Politech...
 • Warsztaty SHE for IT
  W dniach 11 - września, w naszej szkole, odbyły się warsztaty ...
zobacz całą listę >>