Obchody 110-lecia naszej szkoły

24 września 2018r. przejdzie do historii naszej szkoły jako dzień obchodów 110-lecia istnienia Szymanowa. Świętowanie tej rocznicy trwało już od kilku miesięcy, niemniej centralne obchody zaplanowałyśmy na wrzesień 2018r. Nasze świętowanie miało raczej kameralny charakter i odbywało się w ścisłym gronie obecnych uczennic i nauczycieli. 

 Nie mogło zabraknąć tej chwili nostalgii i zadumy nad długą historią, którą szkoła szymanowska ma prawo sie szczycić. Mało która szkoła w Polsce może pochwlić się tak długą nieprzerwaną działalnością jak my. O tym i o innych znakach Bożego błogosłaiweństwa mówiła do nas s. Bogna, obecna dyrektorka szkoły. Siostra Bogna mówiła do nas o odpowiedzialności, jaką mamy wobec minionych pokoleń sióstr i wychowanek, które tworzyły szkołę. W sposób szczegolny siostra podziękowała s. Irmie, s.Janinie, Matce Wawrzynie i s. Leticji, byłym dyrektorkom Szymanowa, za ich pracę i trud. 

Nasze świętowanie ubogacił występ artystyczny pt. "Szymanów w drodze ku wolności 1908-1918-2018", przygotowany pod okiem s.Beaty. Spektakl zbierał różne momenty z historii Szymanowa poprzedzajace bezpośrednio odzyskanie niepodległości. Wszystkie role były grane przez nasze uczennice, które spisały się doskonale w przydzielonych im zadaniach. Tutaj zobaczycie kilka zdjęć. 

Z okazji 110-lecia istnienia szkoły na szkolnym korytarzu pojawiła się ciekawa wystawa zatytułowana "Tworzyły Szymanów", a która była poświęcona absolwentkom. Wystawa prezentowała niektóre sylwetki dawnych wychowanek i pokazywała ich różne losy. 

Zanim wróciłyśmy do szkolnej rzeczywistości po tej wyprawie w minione epoki, głos zabrała Matka Generalna zgromadzenia sióstr niepokalanek, Matka Wawrzyna (wychowanka i dawna dyrektorka Szymanowa). Matka bardzo pięknie mówiła do nas o ukrytej sile oddziaływania szkoły, o roli kobiet oraz o opierającym się zmianom specyficznym charakterze Szymanowa. 

Nasze świętowanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem szymanowskiego "100 lat!" i zjedzeniem pysznego jubileuszowego tortu, który specjalnie na tę okazję przywiozła nasza pani matematyczka, Zofia Piekut (dawna wychowanka Szymanowa). 

To był naprawdę piękny dzień. Niektóre jego refleksy możecie zobaczyć na zdjęciach