10. Dni Francuskie w Szymanowie

W 2010 roku po raz pierwszy odbyły się w naszej szkole Dni Francuskie. Zainicjowała je swieżo upieczona wówczas romanistka, która przybyła do nas prosto z Uniwersytetu Warszawskiego - s.Karola. W 2019 roku obchodziłyśmy Dni Francuskie już po raz dziesiąty. 

 Jubileuszowe Dni Francuskie trwały od 11 do 15 marca. Wiele uczennic zaangażowało sie w mniejsze i większe inicjatywy.

Największym zainteresowaniem cieszył sie Konkurs Piosenki Francuskiej oraz Konkurs Fotograficzny "Francja w moim obiektywie", który w tym roku nosił podtytuł "Smaki i zapachy Francji".

Po raz kolejny również uczennice kl. IIIG podjęły się przygotowania przedstawienia z serii "Przygody Mikołajka". Rokrocznie ten moment jest oczekiwany i budzi żywe emocje, gdyż "Mikołajek" w wersji szymanowskiej jest zarazem i komiczny i autentyczny, mimo, że w role chłopców wcielają się dziewczyny! Aktorkom udaje się oddać charakter każdego bohatera, a scenografia oraz kostiumy bardzo trafnie przenoszą nas do francuskiej szkoły sprzed kilku dziesięcioleci. 

"Francuskie ciasteczko za wiedzy deczko" oraz "Cafe de Paris" to dwa wątki bardziej kulinarne. Nasza szkolna kawiarenka na jedno popłudnie zamienia się w bistro, gdzie serwuje sie pyszne gofry. Ten deser nie pochodzi co prawda znad Sekwany, ale z innego frankofońskiego kraju: Belgii.

Podczas wieczoru filmowego obejrzałyśmy komedię ze znanym Dannym Boon'em: "Rodziny sie nie wybiera". Czwartek był natomiast upragnonym dniem bez mundurka w ramach inicjatywy "Francja elegencja!". Osoby, które swoim strojem wyraziły jakoś francuski szyk, mogły nie zakładać tego dnia mundurka szkolnego.

Przed całą szkołą wystapiła uczennica klasy IIIg Alicja Wróbel, która opowiedziała wszystkim o swoim pobycie językowym w Montpellier. Dzięki stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych, Alicja spędziła dwa tygodnie we Francji w szkole językowej, gdzie intensywnie uczyła sie francuskiego. Wrażeniami z pobytu ilustrowanymi zdjeciami i suweniarmi,  Alicja podzieliła sie z całą szkołą podczas centralnych obchodów Dni Francuskich. 

W galerii znajdziecie kilka zdjęć z tegorocznych Dni Francuskich.

Święto wszystkich frankofonów i frankofilów to w Szymanowie już pewna mała tradycja. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym wielkim ogólnoświatowym święcie języka francuskiego!