Obchody 110-lecia naszej szkoły

24 września 2018r. przejdzie do historii naszej szkoły jako dzień obchodów 110-lecia istnienia Szymanowa. Świętowanie tej rocznicy trwało już od kilku miesięcy, niemniej centralne obchody zaplanowałyśmy na wrzesień 2018r. Nasze świętowanie miało raczej kameralny charakter i odbywało się w ścisłym gronie obecnych uczennic i nauczycieli. 


 Nie mogło zabraknąć tej chwili nostalgii i zadumy nad długą historią, którą szkoła szymanowska ma prawo sie szczycić. Mało która szkoła w Polsce może pochwlić się tak długą nieprzerwaną działalnością jak my. O tym i o innych znakach Bożego błogosłaiweństwa mówiła do nas s. Bogna, obecna dyrektorka szkoły. Siostra Bogna mówiła do nas o odpowiedzialności, jaką mamy wobec minionych pokoleń sióstr i wychowanek, które tworzyły szkołę. W sposób szczegolny siostra podziękowała s. Irmie, s.Janinie, Matce Wawrzynie i s. Leticji, byłym dyrektorkom Szymanowa, za ich pracę i trud. 


Nasze świętowanie ubogacił występ artystyczny pt. "Szymanów w drodze ku wolności 1908-1918-2018", przygotowany pod okiem s.Beaty. Spektakl zbierał różne momenty z historii Szymanowa poprzedzajace bezpośrednio odzyskanie niepodległości. Wszystkie role były grane przez nasze uczennice, które spisały się doskonale w przydzielonych im zadaniach. 


Z okazji 110-lecia istnienia szkoły na szkolnym korytarzu pojawiła się ciekawa wystawa zatytułowana "Tworzyły Szymanów", a która była poświęcona absolwentkom. Wystawa prezentowała niektóre sylwetki dawnych wychowanek i pokazywała ich różne losy. 


Zanim wróciłyśmy do szkolnej rzeczywistości po tej wyprawie w minione epoki, głos zabrała Matka Generalna zgromadzenia sióstr niepokalanek, Matka Wawrzyna (wychowanka i dawna dyrektorka Szymanowa). Matka bardzo pięknie mówiła do nas o ukrytej sile oddziaływania szkoły, o roli kobiet oraz o opierającym się zmianom specyficznym charakterze Szymanowa. 


Nasze świętowanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem szymanowskiego "100 lat!" i zjedzeniem pysznego jubileuszowego tortu, który specjalnie na tę okazję przywiozła nasza pani matematyczka, Zofia Piekut (dawna wychowanka Szymanowa). 

Aktualności według tagów:

Konto bankowe:
43 1600 1462 1822 0628 2000 0001
BNP PARIBAS

Nasz facebook

Nasze wpisy i informacje publikujemy na Facebooku.Zobacz, polub nasz profil. Śledź to, czym zajmują sie Twoje dzieci. Powiedz o nas innym i polecaj nas! https://www.facebook.com/szymanow/

Youtube

Na naszym youtube znajdziesz kilka firmów przybliżających otoczenie naszej szkoły. Zobacz i polecaj nas swoim znajomym. Pomóżesz w rozwoju Liceum Sióstr Niepokalanek.https://www.youtube.com/Szymanow1908


  ...SZYMANÓW to kultywowane od lat tradycje, pozwalające wejść w nurt historii, która jest tu niemalże dotykalna... 

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstało w 1857 roku w Rzymie. Założycielki to Józefa Karska i Marcelina Darowska. Nasze liceum katolickie na osi czasu