Dzień otwarty w bibliotece szkolnej

Szymanowska biblioteka jest miejscem niezwykłym z wielu powodów. Wiele osób pamięta (albo wie z opowieści), że od początku istnienia klasztoru aż do 2002 r. to piękne pomieszczenie służyło jako kaplica, w której znajdowała się cudowna figura Matki Bożej Jazłowieckiej i w której modliły się całe pokolenia sióstr, wychowanek i pielgrzymów.


Do dziś czuć tę wyjątkową namodloną atmosferę, która udziela się uczennicom szczególnie podczas pisania egzaminów i sprawdzianów, które często mają tu miejsce.

Po przeniesieniu kaplicy do nowo wybudowanego sanktuarium pomieszczenie zaadaptowano na szkolną bibliotekę z pięknym przytulnym wystrojem. Ze względów praktycznych wykorzystano nowoczesne rozwiązania – magazyny z przesuwanymi półkami, które na małej przestrzeni mogą pomieścić wiele książek.


Niestety, ma to również swoje negatywne strony – mało która uczennica wie, co tak naprawdę skrywają biblioteczne zakamarki. Tymczasem poza książkami przeniesionymi z dawnego lokum i pracowni specjalistycznych (polonistycznej, historycznej itp.), trafił tu ogromny księgozbiór z jazłowieckiej szkoły oraz inne antyki z troską przechowywane przez kolejne bibliotekarki. Mamy wśród nich prawdziwe perełki – książki z XIX w. i egzemplarz Biblii jeszcze starszy (jesteśmy w trakcie określania daty jego wydania).


            Obecnie księgozbiór liczy ponad 17500 zakatalogowanych egzemplarzy oraz całe regały czekające w kolejce na wprowadzenie do inwentarza (w tym pokaźne biblioteczki w języku angielskim, francuskim i rosyjskim).


            Zainicjowany w tym roku Dzień Otwarty miał na celu wydobycie na światło bogactwa i niepowtarzalnego klimatu tego miejsca, a także ukazanie jego różnych możliwości (korzystanie z bibioteki on-line, kącika czytelniczego, księgozbioru podręcznego, czytelni, ksero, itp.). Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawione propozycje lektur dla każdego (od kryminałów, książek psychologicznych po klasykę dla ambitnych). Przy okazji można było nabyć okazjonalne zakładki przygotowane przez uczennice oraz torby z cytatami z literatury (dochód przeznaczony został na zakup nowości literackich oraz lektur szkolnych), zapoznać się z ciekawostkami o współczesnych polskich pisarzach i poetach, wylosować dla siebie myśl słynnego autora oraz poczęstować firmową krówką (która okazała się trafną zachętą do odwiedzenia biblioteki). Kolejna akcja z rozbudowanym programem planowana jest na ogólnopolski Tydzień Bibliotek w dniach 8-15 maja 2019 r.


            Zachęcamy do wsparcia naszej działalności poprzez przekazanie na rzecz szkoły książek (zwłaszcza szeroko rozumianej literatury współczesnej oraz szkolnych lektur w nowych wydaniach), makulatury lub ofiary na ten cel.

Za dotychczasową pomoc serdecznie wszystkim dziękujemy!


Skomentuj jako pierwszy(a)

Nasz facebook

Nasze wpisy i informacje publikujemy na Facebooku. Zobacz, polub nasz profil. Śledź to, czym zajmują sie Twoje dzieci. Powiedz o nas innym i polecaj nas! https://www.facebook.com/szymanow/

Youtube

Na naszym youtube znajdziesz kilka firmów przybliżających otoczenie naszej szkoły. Zobacz i polecaj nas swoim znajomym. Pomóżesz w rozwoju Liceum Sióstr Niepokalanek. https://www.youtube.com/Szymanow1908


  ...SZYMANÓW to kultywowane od lat tradycje, pozwalające wejść w nurt historii, która jest tu niemalże dotykalna... 

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstało w 1857 roku w Rzymie. Założycielki to Józefa Karska i Marcelina Darowska.