Jubileuszowy piknik niepodległościowy

27 maja w naszej szkole odbył się Jubileuszowy Rodzinny Piknik Niepodległościowy. W ten sposób świętowałyśmy dwie rocznice: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 110-lecie istnienia szkoły. W pikniku wzięło udział około 200 osób, głównie z rodzin uczennic i przyjaciół szymanowskiej szkoły. Piknik rozpoczął się o godzinie 15:00, a ostatni punkt programu skończył się o 20:30. Każdy uczestnik pikniku mógł znaleźć coś dla siebie.


Atrakcje pikniku nawiązywały do tradycji wojskowych, które w Szymanowie nie pojawiają się tylko od święta. Nie można nie przywołać więzi sióstr niepokalanek z 14 Pułkiem Ułanów Jazłowieckich, która sięga roku 1919 i zwycięskiej bitwy pułku nieopodal klasztoru sióstr pod Jazłowcem. Dziś potomkowie tamtych ułanów pielęgnują ułańskie tradycje. Wśród nich są członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, którzy wzięli udział w szymanowskim pikniku. Ich kwatera ułańska, którą rozbili w parku cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Członkowie grupy barwnie opowiadali o ułańskim życiu, prezentowali końską uprząż, asekurowali przejażdżki konne oraz przygotowali tor władania bronią. Oprócz tego, uczestnicy grupy wzięli udział w przedstawieniu „Krótka historia ułana”, którego scenariusz napisała nauczycielka historii i WOS-u szkoły w Szymanowie, Pani Agnieszka Sławińska. Była to historia ułana, który trafia do szymanowskiego lazaretu. Tam opiekuje się nim uczennica, w której się zakochuje. Jak przystało na porządną historię o ułanie, wszystko kończy się na ślubnym kobiercu. Historia zgrabnie zbierała najważniejsze wątki ułańskiego życia: konie, miłość, wojna, wiara, Ojczyzna.


Wiele z atrakcji pikniku miało charakter wojskowy. Tuż przy ułańskiej kwaterze można było nabyć tzw. nieśmiertelniki, czyli specjalną blaszkę z danymi osobowymi, służącymi do identyfikacji żołnierzy. W parku znajdowało się też stanowisko z paintballem oraz „poligon”, na którym m.in. można było wykonać rzuty granatem. Inną z atrakcji był zaimprowizowany lazaret, do którego przynoszono na noszach chorych i zakładano im opatrunki. Na wojskowym pikniku nie mogło zabraknąć żołnierskiej grochówki prosto z Jednostki Wojskowej w Bielicach. Natomiast najmłodsi uczestnicy pikniku mieli do swej dyspozycji kącik plastyczny, bańki, balony, trampolinę. Dużą popularnością wśród dzieci cieszyło się malowanie twarzy.


Podczas pikniku ogłoszono wyniki międzyszkolnego konkursu „Niepodległa” zorganizowanego przez naszą szkołę w trzech kategoriach: plastycznej, recytatorskiej i wokalnej. Wśród zwycięzców konkursu byli uczniowie szkół w Sochaczewie, Teresinie, Legionowie, Rybnie, Żyrardowie, Wiskitkach i Szymanowie. Po wręczeniu nagród odbył się koncert laureatów konkursu. Sponsorem nagród była Polska Spółka Gazownictwa finansująca projekt „100 godzin dla Niepodległej”, który w tym roku realizujemy. Projekt obejmuje serię wydarzeń historyczno-patriotycznych ku uczczeniu rocznicy odzyskania niepodległości. Jubileuszowy Rodzinny Piknik Niepodległościowy był jednym z tych wydarzeń.


Następnie uczestnicy zebrali się w kaplicy na nabożeństwie majowym. Ostatnim punktem pikniku było przedstawienie w wykonaniu uczennic klasy III gimnazjum. Była to „Zemsta” na podstawie komedii A. Fredry.

Skomentuj jako pierwszy(a)

Nasz facebook

Nasze wpisy i informacje publikujemy na Facebooku. Zobacz, polub nasz profil. Śledź to, czym zajmują sie Twoje dzieci. Powiedz o nas innym i polecaj nas! https://www.facebook.com/szymanow/

Youtube

Na naszym youtube znajdziesz kilka firmów przybliżających otoczenie naszej szkoły. Zobacz i polecaj nas swoim znajomym. Pomóżesz w rozwoju Liceum Sióstr Niepokalanek. https://www.youtube.com/Szymanow1908


  ...SZYMANÓW to kultywowane od lat tradycje, pozwalające wejść w nurt historii, która jest tu niemalże dotykalna... 

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstało w 1857 roku w Rzymie. Założycielki to Józefa Karska i Marcelina Darowska.