Wycieczki w pierwszym semestrze

Raz w semestrze każda klasa wyrusza na jednodniową wycieczkę edukacyjną. Zazwyczaj udaje się połączyć pożyteczne z przyjemnym. Jak było w pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020? Przeczytajcie.


 Aż dwie klasy odbyły tę samą wycieczkę tematyczną pod tytułem "Czy religia musi dzielić?" Razem z wychowawczyniami s. Matyldą (kl. II LO) i s.Karolą (kl. IB) odwiedziły świątynie religii monoteistycznych.

Nasze dziewczyny spotkały się zatem z ojcem Dawidem Romanowskim, kapłanem prawosławnym cerkwi św. Jana Klimaka na Woli, który najpierw opowiedział o punktach wspólnych i różnicach między katolicyzmem i prawosławiem. Następnie został zasypany pytaniami, które dotyczyły praktycznego i codziennego życia wyznawców prawosławia. 


Dziewczyny zostały bardzo serdecznie przyjęte w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej w Warszawie, gdzie od Pani Ani Łukjanowicz usłyszały o głównych założeniach islamu. Dziewczyny i siostry mogły też przyjrzeć się jednej z modlitw, która muzułmanie odmawiają podczas dnia. Nasza przewodniczka odpowiadała na wszelkie pytania. Do rozmowy przyłączył się również imam lokalnej społeczności. Na pożeganie otrzymałyśmy po pudełku tradycyjnego wschodniego przysmaku, baklawy.


Złożyłyśmy również wizytę w synagodze Nożyków na pl. Grzybowskim, gdzie o judaizmie opowiadał nam lokalny przewodnik Pan Bolesław Zając. Sporą część swojej prezentacji pan przewdonik poświecił miejscu Pisma Świętego w życiu wierzących Żydów. 


Nasze wnioski i odpowiedź na pytanie z tytuły wycieczki brzmiała "nie, religia nie musi dzielić". Wiele nas łączy z wyznawcami innych religii, ale żeby to wiedzieć warto dobrze znać i być zakorzenionym w duchowości własnej religii. Po tak intensywnym zwiedzaniu trzeba było coś zjeść, a niektórym udało się nawet zobaczyć "Krainę Lodu 2". 


Na zupełnie inną tematycznie wycieczę wybrała się s.Sara ze swoimi podopiecznymi z kl. IA. Dziewczyny wzięły bowiem udział w warsztatach z pieczenia chleba, bułek itp. produktów na bazie mąki w piekarni BACKALDRIN. Warsztaty spotkały się z entuzjazmem tym bardziej, że były połączone z samodzielnym przygotowaniem produktów i konsumpcją. 

Tego samego dnia dziewczyny pojechały jeszcze na krótką wizytę w muzeum ks. Popiełuszki na Żoliborzu oraz do Muzeum Narodowego na lekcję o mitach. Na koniec tych wszyskich atrakcji był jeszcze czas na kręgle. :)


Natomiast w dniach 22-23 października 2019 klasa III LO z s. Beatą w ramach części swojej wycieczki semestralnej reprezentowały naszą szkołę w Toruniu podczas uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, podczas której w panteonie świętych polskich zostały umieszczone relikwie s. Ewy, niepokalanki. Był to pierwszy punkt 2-dniowej wycieczki do Torunia. Dziewczyny zwiedziły potem m.in. tamtejszą Starówkę, Planetarium, tradycyjnie Muzeum Piernika, Szkołę Medialną oraz obejrzały słynnego "Jokera" w ramach wieczornego relaksu. Była to już niestety ostatnia wspólna wycieczka maturzystek.

Skomentuj jako pierwszy(a)

Nasz facebook

Nasze wpisy i informacje publikujemy na Facebooku. Zobacz, polub nasz profil. Śledź to, czym zajmują sie Twoje dzieci. Powiedz o nas innym i polecaj nas! https://www.facebook.com/szymanow/

Youtube

Na naszym youtube znajdziesz kilka firmów przybliżających otoczenie naszej szkoły. Zobacz i polecaj nas swoim znajomym. Pomóżesz w rozwoju Liceum Sióstr Niepokalanek. https://www.youtube.com/Szymanow1908


  ...SZYMANÓW to kultywowane od lat tradycje, pozwalające wejść w nurt historii, która jest tu niemalże dotykalna... 

Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny powstało w 1857 roku w Rzymie. Założycielki to Józefa Karska i Marcelina Darowska.